home mail us syndication

Archive for Türbeler ve Kabirler

yuşa tepesi,anadolu kavagi,istanbul

Yuşa Tepesi, İstanbul Anadolu kıyısında Anadolu Kavağı‘nda bulunan ve denizden 200 metre yükseklikte bulunan ve Hz.Yuşa Peygamber’in mezarı olduğu rivayet edilen bir tepedir.

Anadolu Kavağı ve Beykoz’a yolu düşenlerin mutlaka uğraması tavsiye edilen ve muhteşem boğaz manzarasına sahip olan Yuşa Tepesi, Çamlıca Tepesi’nden sonraki İstanbul’un ikinci en yüksek tepesidir.

Yuşa Tepesi’nde Hz.Yuşâ Türbesi, Çeşme ve Camii bulunmaktadır. Buradaki uzun türbenin Hz.Yuşa Peygamber’in mezarı olduğuna inanılmaktadır.

Yuşa Tepesi, tarihte her zaman kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve çeşitli uygarlıklar tarafından burada kendi dinlerinin mabet ve tapınakları inşa edilmiştir. İlkçağlarda bu alanda Zeus tapınağının bulunduğu ve Bizans döneminde ise bu tapınağın Hagios Michael adında bir kiliseye çevrildiği rivayet edilmektedir. 1509 yılındaki büyük depremde bu yapıtların yıkıldığı rivayet edilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise bu tepeye, 1755 yılında Sadrazam 28.inci Çelebizade Mehmet Sait Yusaaleyhisse  bir mescit yaptırılmıştır. Aynı zamanda burada bulunan ve halk arasında Yuşa Peygamber’e (a.s.) ait olduğu düşünülen mezarın etrafına bir duvar çekilmiştir.

Yuşa Camii ise Sultan Abdülaziz dönemindeki yangından sonra 1863 yılında aslına uygun olarak yenilenmiştir.

1990′lı yıllardan sonra burada Beykoz Müftülüğünün öncülüğünde başlayan ve 2000′lerde de devam eden çalışmalarla, görevli lojmanları, kültür evi, kütüphane, yemekhane, şadırvan gibi sosyal ve kültürel amaçlı müştemilat inşa edlmiş, camii ve çevresi önemli ölçüde tadil edilerek ihya ve imar edilmiştir.

Hz.yusatepesi’ne nasil gidilir?

Anadolu Kavağı’nda bulunan Yuşa Tepesi’ne ulaşım için en pratik ve hızlı yol; Üsküdar’dan kalkan 15A nu.lı Anadolu Kavağı otobüslerine binmek ve Doğu Kapısı Durağında indikten sonra Yuşa Tepesi‘ne yürümektir.

Anadolu Kavağına ulaşım için ayrıca; Eminönü’nden günde 3 defa kalkan şehir hatları vapurları ile Sarıyer’den her saat başı hareket eden tekneler kullanılabilir.

Üsküdar’a ulaşım için ise; Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’tan Üsküdar’a vapurla (www.sehirhatlari.com.tr) geçilebilir. Üsküdar ile Anadolu Kavağı arası yaklaşık 30 kilometredir.

Türbeler ve Kabirler

Türbeler ve Kabirler

Abdulgani Nablusi
Abdülkadir Geylani
Abdullah Dağıstani

Ahmed El Arabi

Ahmed Yesevi

Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi

Aziz Mahmud Hüdayi

Bayezid-i Bistami 1

Bayezid-i Bistami 2

Behlül Bin Umeyr

Cüneyd-i Bağdadi

Derviş Alusi

Emir Sultan

Eshab-ı Kehf Mağarası 1

Eshab-ı Kehf Mağarası 2
 

Fatih Sultan Mehmet 1

Fatih Sultan Mehmet 2

Gül Baba

Habib El Acemi

Hacı Bektaşi Veli

Hallac-ı Mansur

Hazreti Eyyüp 1

Hazreti Eyyüp 2

Hazreti İbrahim

Hazreti Lut

Hazreti Şit

Hazreti Şuayb

Hazreti Yahya

Hazreti Yakub

Hazreti Yuşa 1

Hazreti Yuşa 2

Hazreti Yuşa 3

Hazreti Zülkifil 1

Hazreti Zülkifil 2

Hüsamettin Gazi

Hz. Abdullah Bin Revaha

Hz. Ali´nin Evi

Hz. Bilal Habeşi

Hz. Cabir El Ensari

Hz. Cafer Bin Ebi Talib

Hz. Dırar Bin Ezvar

Hz. Hamza

Hz. Hani

Hz. Haris Bin Umeyr

Hz. Hüseyin

Hz. Muaz Bin Cebel

Hz. Osman Bin Avfan

Hz. Ubeyde Amr Bin Cerrah

Hz. Zeyd Bin Harise

Hz. Zeynep

İbrahim Bin Ethem

İbrahim Hakkı Erzurumi

İmam Rıza

İmam-ı Şafii

İmam-ı Gazali

Lokman Hekim

Mevlana Celaleddin-i Rumi

Mevlana Halid-i Bağdadi

Muhyiddin-i Arabi

Pir Abdülmecid Sivasi

Salahaddin Eyyübi

Şemsi Tebrizi 1

Şemsi Tebrizi 2

Serri Es Sekati

Şihabüddin Sühreverdi

Süleyman Hilmi Tunahan

Telli Baba

Terzi Baba

Veysel Karani

Yunus Emre

ALLAHÜ TEALA´nın selamı ve bereketi;

Peygamberler, Sahabeler, Veliler, Alimler, Salihler ve Şehitlerin üzerine olsun, amin.Not: Resimdeki kabir ve türbelerin bazıları makamdır ve hepsinin doğruluğu kesin değildir.

YASAL UYARI : Sitemiz içeriğini oluşturan mesajlar ve haberler sitemiz ziyaretçileri tarafından eklenen yazı ve haberleri içermekte olup site yöneticimiz kontrolü ile onaylanmaktadır. Sitemiz şahısların hukuklarına herhangi bir şekilde saldırıyı reddetmekte olup gözden kaçabilecek bu tarz mesajların tarafımıza bildirilmesi rica olunur. Tarafımıza bildirilen mesajlar en geç bir hafta içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. İletişim mail adresimiz : azizkose38@gmail.com