home mail us syndication

İstanbul’un tarihi(kisa)

İstanbul’un kurulduğu tarih, kesin olarak bilinmiyor. Küçükçekmece yakınlarındaki Yarımburgaz Mağaralarında, Alibeyköy, Kâğıthane ve Fikirtepe’de yapılan kazılar, kentin tarihinin oldukça eskilere dayandığını gösteriyor.

İstanbul‘a ilk yerleşenler Traklar ve Fenikeliler olmuş. Traklar (Magaralılar) Sarayburnu’na, Fenikeliler de Kadıköy’e yerleşmişler. Denizciliğin gelişmesiyle, İstanbul’da bir liman ve ticaret kenti olarak büyümüş. M.S. ikinci yüzyılda Roma’nın bir sitesi haline gelmiş. Asıl büyümesi, İmparator Konstantin zamanında olmuş. Kentin nüfusu 200 bini geçmiş. 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca, İstanbul Doğu Roma’nın başkenti olmuş.

Asya ile Avrupa’nın birleştiği yerde olduğu için, İstanbul’un önemi gittikçe artmıştır. Bu nedenle kent, birçok devlet tarafından ele geçirilmek amacıyla kuşatılmıştır. İlk kuşatma, M. O. 340 yılında Makedonya kralı Filip tarafından yapılmıştır. Bunu Büyük İskender, Galatlar, Peçenekler izlemiştir. Daha sonra, 616-1453 yılları arasında İranlılar, Araplar, Macarlar, Ruslar vb. ulusların kenti kuşattıklarını görüyoruz. Sağlam surlarla çevrili olduğu için, bütün bu kuşatmalar başarısız kalmıştır.

Osmanlı Devleti için İstanbul çok önemliydi. Bu nedenle Padişah Bayezit tarafından iki kez kuşatıldı, alınamadı. İkinci Murat’ın kuşatması da başarılı olamadı. İstanbul’u almak, ancak 29 Ekim 1453′te 2. Mehmet’e nasip oldu. 2. Mehmet, bu başarısından dolayı “Fatih” unvanını aldı

Alinti.

Yorum Yapın

YASAL UYARI : Sitemiz içeriğini oluşturan mesajlar ve haberler sitemiz ziyaretçileri tarafından eklenen yazı ve haberleri içermekte olup site yöneticimiz kontrolü ile onaylanmaktadır. Sitemiz şahısların hukuklarına herhangi bir şekilde saldırıyı reddetmekte olup gözden kaçabilecek bu tarz mesajların tarafımıza bildirilmesi rica olunur. Tarafımıza bildirilen mesajlar en geç bir hafta içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. İletişim mail adresimiz : azizkose38@gmail.com